Trochę o obcowaniu z naturą, o pasji…

15
sty

Film podesłał mi dzisiaj mój dobry przyjaciel – Piotrek, zapalony wędkarz. Osobiście, daleko mi to tego by równie mocno jak on “jarać się” wędkarstwem, ale melancholijna muzyka i magiczne ujęcia uwiodły mnie na tyle, że postanowiłem udostępnić film na blogu. Z kolei ten film, zainspirował mnie do podzielenia się ze światem kilkoma osobistymi spostrzeżeniami.

Często podkreślam, że bardzo szanuję ludzi oddanych bezgranicznie „jakiejś” pasji. Nie ma dla mnie znaczenia czy to „zajawka” na zbieranie grzybów, sikanie na odległość czy skakanie bez spadochronu. Bo tylko prawdziwy pasjonata potrafi w środku nocy, z uśmiechem zerwać się z łóżka, przygotować sprzęt i w podskokach opuścić ciepłe, bezpieczne schronienie by choć na chwilę zatracić się w swojej pasji.

…………………………………………………………………………………………………………

Czasem między pierwszy a drugim piwem, Piotrek opowiada mi o swoich wyprawach, które odbył lub które dopiero planuje odbyć. Piotr należy do tej grupy ludzi, którą właśnie podziwiam. Ma kilka pasji, lecz jedną z największych jest czatowanie w zaroślach, stanie w kaloszach w rwącym nurcie lub łowienie na tzw. “mokrą muchę”. A wędkarzem jest nie pierwszej wody. Łowił ryby na Alasce. Co w tym takiego imponującego? No to, że Alaska dla wędkarza, jest niczym Mekka dla muzułmanina – świętym miejscem. Jak nie raz mówi „ …bo wiesz, Przemkoś, tu nie chodzi tylko o łowienie. To ceremoniał, obrzęd. To swoista ucieczka nieliczona w kilometrach od miejskiego zgiełku i sztywnych codziennie ograniczających nas ram. To niepowtarzalna energia jaką daje natura, której doświadczyć możesz będąc z nią jedynie sam na sam.” Mniej więcej tak to brzmi. No może tylko, przecinki w tym zdaniu zastąpiłbym słowem „kurwa”. Piotr lubi nadużywać tego wyrazu, ale tylko wtedy kiedy chce mi bardziej dobitnie i szczerze coś przekazać. Wracając jednak do jego słów. Kiedyś tej energii nie czułem, nie doceniałem faktu, że życie może dać Ci taką pozytywna dawkę szczęścia, że przy niej “działka koki” jest lekko pobudzającą używką.

Wydaje mi się, że zrozumiałem znaczenie jego słów,  kiedy wracaliśmy razem z nad morza, rozbiliśmy samochód i byliśmy zmuszeni zaliczyć nocleg na polanie. Kimanie pod gołym niebem było jedynym rozwiązaniem, bo  hosteli w okolicy jak na lekarstwo, a na ”support” ze strony mechaników mogliśmy liczyć dopiero następnego dnia. Właśnie tego wieczoru poczuliśmy przypływ tej pozytywnej energii. Jestem przekonany, że to właśnie ona pomogła nam obrócić w żart całe to pechowe zdarzenie. Leżąc w śpiworach, na trawie, tuż przed poturbowaną karoserią samochodu, jaraliśmy się każdą chwilą, każdą gwiazdą na niebie i gościnnością jaką zaoferowała nam przyroda. Bo właśnie niezapomniany był  bezpośredni kontakt z tym co zazwyczaj przesłaniają nam przegrody, ściany i stropy naszych domów – kontakt z przyrodą. Nie do opisania było to uczucie, kiedy promienie słoneczne zafundowały mi niespodziewaną pobudkę następnego dnia. Po przetarciu oczu, potrzebowałem chwili, żeby ogarnąć się i zadać sobie serię pytań: “co?, gdzie?, jak?”. By po chwili z “bananem” od ucha do ucha odpowiedzieć sobie na jedno z nich: “Jak?” Jak w raju!

Tego dnia narodziłem się na nowo… No dobra, z tym narodzeniem trochę przesadziłem. Aczkolwiek na pewno coś we mnie pękło i od tamtej chwili jakoś przychylniej patrzę na najstarszą, najzdolniejszą i najbardziej kreatywna panią architekt jaką znam – Matkę Naturę.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym co wam daje największego kopa? Mam nadzieje, że nie tylko używki;). Może też siedzi w was mały pasjonata, ale nawet nie zdajecie sobie z tego jeszcze sprawy.

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>