P- Tree.

24
maj

Metryka P- tree:

Ojciec: Designer Sam van Veluw, Aaandeboom Design Studio
Miejsce Narodzenia: Holandia
Kolor skóry: Pelna paleta kolorów RAL.
Powód Narodzin: Ucywilizowanie plenerowego procesu fizjologicznego.
Miejsce występowania: Las, park miejski, teren festiwali muzycznych
Aktualne Miejsce zamieszkania: Roskilde Festival , Dania.
Zalety: Chroni drzewo przed szkodliwymi substancjami zawartymi w urynie.
Sposób zachowania: W wersji plenerowej mocz odprowadzany byłby pod drzewo. W wersji zurbanizowanej – trafiałby do kanalizacji miejskiej.

 

Making city for people

20
maj

Każdego ranka przemierzając miejską dżunglę moim dwukołowym rumakiem dostrzegam pewne bardzo frustrujące zjawisko, które wykracza poza sferę mojej wyobraźni. Aby nie zadręczać się jedynie przypuszczeniami czy nie obciążać głowy zbyt daleko wybiegającymi insynuacjami postanowiłem przeprowadzić mały eksperyment.

Czytaj dalej

AA Wynajmę wioskę.Xwiek.Stan dobry

13
maj

 

 

  • Nim wspólny czas przeminie,
  • zaimponuj swojej kobiecinie!
  • Zapomnij raz o seansie w kinie
  • oraz o tanim bułgarskim winie.
  • Odkryj w sobie moc temperamentu,
  • nie bookuj pokoju czy  apartamentu.
  • Okaż jej lepiej swą  miłość i troskę,
  • wynajmując dla niej alpejską wioskę!

 

To nie  urojony liryk miłosny, sklecony na fali chwilowego uniesienia, lecz fakt autentyczny. Informacja którą zasłyszałem pewnego pięknego poranka w czwórce jednej ze stacji radiowych, natchnęła mnie do stworzenia powyższego niezbyt wysokich lotów poematu oraz rozeznania się w temacie wynajmu wiosek.

Czytaj dalej

Człowiek mimo wszystko.

08
maj

Ten wpis dedykuje tym, którym ponura biurowa rzeczywistość usiadła gołym tyłkiem na ideałach, w jakie wierzyli będąc jeszcze beztroskimi studentami. Ów mini – manifest kieruje do tych, sfrustrowanych, niejednokrotnie stawiających sobie pytanie: „ Czy istnieje jeszcze idea nieskrępowana przez pazernego inwestora, uwolniona od wartości materialnych i nieskażona brudnym pieniądzem? ”.

Nie. Powie Daniel Libeskind. Być może. Odpowie. Norman Foster. Nie wiem. Powie Zaha Hadid. Jasne, że tak. Powiedzą architekci z norweskiego biura TYIN Architects.

TYIN to biuro gdzie słowo  „Człowiek” wygrywa rywalizacje z sentencją „ Zgadnij, coo autor miał na myśli? ”. TYIN to grupa pasjonatów, dla których „Miejsce” ma większe znaczenie niż ślepo powielane trendy architektoniczne ( często kosztem tzw. „genius loci”, chamsko ingerujące w tkankę miejską niczym teściowa w małżeńską kłótnię ).  A „Potrzeby Ludzkie” odgrywają ważniejszą rolę niż kretyńskie, nielogiczne rozwiązania, często usprawiedliwiane symbolicznym i ponadczasowym wydźwiękiem “dzieła” architekta.

TYIN Architects działa w prosty sposób. Najpierw znajduje miejsce, w tym miejscu szuka człowieka, aby  w tymże człowieku odkryć jego potrzeby. Ta prosta sieć powiązań pozwala zbudować przestrzeń, która edukuje, bawi mieszkańców i pozwala ubogim dzieciakom chociaż na chwile zapomnieć o głodzie i patologicznej sytuacji rodzinnej

TYIN Wykorzystują lokalne techniki budowlane, materiały z odzysku i do budowy angażują lokalną społeczność. Wszystko to po to by stworzyć przestrzeń funkcjonalną, przyjazną, ale przede wszystkim tożsamą z kulturą i duchem danego miejsca.

( Movies & Source: www.tyinarchitects.com , Text: P.Tomczak )

Naturalnie piękna architektura.

05
maj

Który architekt powinien dostać nagrodę Pritzkera za całokształt swoich dokonań? Oczywiście mgr inż. architekt Matka Natura. Ona doskonale potrafi zoptymalizować konstrukcje, formę i funkcję roślin tak aby przy jak najmniejszym zużyciu energii działały jak najwydajniej.

Wystarczy przyjrzeć się zjawiskom występującym w środowisku naturalnym. Potem na ich podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski i zaimplementować te procesy w środowisku antropogenicznym, czyli naszym – ludzkim.

Tym właśnie naśladownictwem zajmuje się jedna z gałęzi inżynierii – Biomimikra. Dzisiaj wyszukałem dla was projekty, w których wykorzystano zasady Biomimikry.

Przedstawiam ( moim skromnym zdaniem) 5  najciekawszych obiektów zainspirowanych geniuszem natury: Czytaj dalej