Nowe przepisy rowerowe

29
cze

Wiele w ostatnim czasie mówi się na temat nowelizacji przepisów drogowych, które mają ułatwić rowerzystom poruszanie się po mieście. Mimo, że ustawa zmieniająca archaiczne przepisy została podpisana przez prezydenta już rok temu ( 22.04.2011r ),  wciąż  krążą  mity i plotki na temat swobód rowerowych.  Czytanie bełkotu prawnego  przyprawia rowerzystów o zawrót głowy, a wynika to głównie z dowolności interpretacji przepisów ruchu drogowego.

Postanowiłem więc rozwiać wszelkie wątpliwości. Poniżej zamieszczam wywiad z Marcinem Hyłą ( stowarzyszenie Masto Dla rowerwów ), który w jasny sposób tłumaczy na ile w praktyce może pozwolić sobie rowerzysta.

Park Ekologiczny w Janowie.

24
cze

Polacy nie gęsi też o środowisko dbają.

Ruszyła budowa parku ekologicznego w Janowie Lubelskim ( Zdjęcia z budowy ). Zadanie projektowe trafiło we właściwe ręce warszawskiego biura Nizio Design. Nadrzędnym celem architektów było połączenie wielowymiarowej funkcji obszaru z ponadprzeciętną estetyką obiektów. Moim zdaniem cel został osiągnięty.

…………………………………………………………………………………………………….……… Czytaj dalej

Wioska w mieście w praktyce.

16
cze

Ostatnio opisałem od strony teoretycznej inicjatywę „Wioski w mieście”. Wczoraj na stronie Cohabitat’u natrafiłem na film poświęcony australijskiej społeczności, która stworzyła osiedle „w wiejskim klimacie” w samym centrum metropolii – Adelaide. Eksperyment trwa od 1999 roku będąc doskonałym dowodem na to, że podobne inicjatywy niosą wiele korzyści dla miejskich społeczności.

Poznański Składak Miejski

11
cze

Szał związany z Euro  dotarł również na odległą galaktyke machine4living.com. Z tego też powodu Graf Maszynista chcąc choć na chwile, odciągnąć zielonych irlandzkich przybyszów od piwnych kufli postanowił przyjrzeć się eko doniesieniom z planety Poznań.

…………………………………………………………………………………………………….……… Czytaj dalej

Architektura na ratunek górom.

09
cze

W tym roku jak w latach poprzednich, prestiżowy magazyn architektoniczny „eVolo” ogłosił wyniki konkursu na najbardziej innowacyjny wieżowiec. Wśród wyróżnionych prac najbardziej moją uwagę zwrócił projekt, który zajął drugie miejsce.

Budynek właściwie nie przypomina tradycyjnego wieżowca, a formą w pierwszej chwili może przywodzić na myśl górski mech który przyrósł do skalnego bloku.

…………………………………………………………………………………………………….……… Czytaj dalej

Design inspirowany naturą.

05
cze

Poświęciłem jeden z wpisów obiektom, które zostały zainspirowane procesami występującymi w naturze. Z tej przyczyny, dzisiaj, chciałbym zaprezentować wam wykład, który  natchnął  mnie do umieszczenia wpisu o  Naturalnie pięknej architekturze.

Korzystając z okazji, chciałbym również podzielić się moim pierwszym spostrzeżeniem odnośnie wykładu zamieszczonego poniżej.

Kiedy w pierwszych klatkach filmu, moim oczom ukazała się przaśna kobiecina o wizerunku gospodyni domowej, byłem przekonany, że to wprowadzająca do wykładu reklama telezakupów Mango, a pani zaraz zacznie wciskać mi sprzęt kuchenny w promocyjnej cenie. Mój z początku pogardliwy i ambiwalentny stosunek, pod koniec filmu przerodził się w sympatie i podziw dla obszernej wiedzy pani Gosposi oraz bardzo merytorycznej prezentacji. Naprawdę warto poświecić te 15 min z życia by to obejrzeć (na rzecz fejsbuka). Polecam Graf Maszynista.