COHABITAT, The movie 2012

29
lip

Nie ukrywam satysfakcji, że rzutem na taśmę udało mi się załapać na sierpniowe warsztaty “Zrób to sam 2.0” grupy Cohabitat. Żeby wczuć się w klimat postanowiłem obejrzeć sobie film z zeszłorocznej edycji, która odbyła się w Laskowicach Pomorskich. Dużym atutem filmu są świetne zdjęcia nakręcone przez Jacka Burban‘a, który zaznajomił mnie ze sztuką tynkowania w Komorznie ;). Polecam gorąco w te chłodne dni.

“Kosmos” House – fotorelacja

27
lip

Jeśli ktoś zapytałby mnie dziś “Gdzie jest koniec świata?”, bez zastanowienia odpowiedziałbym – w  Komorznie.  Własnie w tej uroczej wsi dane mi było ujrzeć na własne oczy mały, eksperymentalny dom, wybudowany według zasad zrównoważonego budownictwa. Dołożyłem swoją “cegiełkę” dołączając do Cohabitat’owej ekipy budowlanej, nadzorowanej pod czujnym okiem ojca pomysłu, niestrudzonego architekta – Macieja.

Galeria: Etapy budowy naturalnego domu w Komorznie. Zdjęcia Maciej / Przemek

…………………………………….Obszerna fotorelacja na następnej stronie. Czytaj dalej

Miasto z moich snów.

11
lip

I have a dream. Jest wtorek, wsiadam do tramwaju, znajduję miejsce pod oknem by tradycyjnie przykleić nos do szyby. Mój zaspany wzrok, jak co dzień, błądzi po elewacjach poznańskich kamienic. Mój ledwie zbudzony umysł czeka na intrygujący element, ornament co zaskoczy, wykusz co wyda się nieznajomy. Cokolwiek.  Czujne oko wędruje po zniszczonych fasadach przedwojennych “czynszówek“, które przecież tak dobrze znam. Kamienice, które mógłbym rysować z pamięci. Po ciemku.

Bodziec przychodzi szybciej niż się spodziewałem. Tętno przyspiesza, serce bije w tempie „allegro”, a wzrok wysyła sprzeczne informacje do mózgu. “To niemożliwe!” – podpowiada szept. “To prawda!” – dociera sygnał do ucha. Ta reklama na przystanku, “pamiętasz?”, ta która zasłaniała wejście do parku, ten billboard, ” no wiesz który!”, ten co  atakował przechodniów. Aha i ta wielkoformatowa reklama, ta kurtyna, co tak (bez)szczelnie zasłaniała mieszkańcom widok z okna . Ta co tak zuchwale kradła słońce emerytom. Rencistom zresztą też. Tego nie ma. Pozostały tylko ramy nośników reklamy  “keczupów” i słupy bez “modnych ciuchów“. Nie ma reklam. Nie ma bilboardów. Nie ma niczego.

Budzę się. To sen. Lecz gdybym tego dnia obudził się w Săo Paulo, śniłbym na jawie.

Algi morskie – paliwo przyszłości?

05
lip

Czy tak będą wyglądać budynki mieszkalne przyszłości?

Howeler + Yoon Architecture udowadniają, że farmę produkującą biopaliwo z powodzeniem można połączyć z apartamentowcem. Wysięgnik dźwigu zmienia położenie jednostek mieszkalnych, co zwiększa efektywność procesu wytwarzania naturalnej energii.

Najbardziej pożądanym składnikiem biopaliw są glony morskie. Algi morskie w porównaniu do innych substytutów biopaliwowych ( np. kukurydzy, soi, oleju palmy ) nie potrzebują wielkiego obszaru pod uprawę. W dodatku glony rozmnażają się błyskawicznie  w każdych warunkach, nawet na terenach bardzo wyjałowionych, nie stwarzając zagrożenia dla środowiska przyrodniczego. Jedynie wciąż stosunkowo kosztowna technologia wydobycie oleju z Alg Morskich oraz lobby wielkich koncernów naftowych spowalnia ekspansje biopaliwa na światowym rynku.

…………………………………………………………………………………………………….……… Czytaj dalej