Domy z konopii – Hemp Houses

30
wrz

Mimo, że tytuł wpisu nie brzmi  zbyt realnie, domy z konopi nie są jedynie utopijnym wymysłem afroamerykańskich koneserów trawki. Nie ukrywam, że to właśnie ostatnia moja eskapada do Holandii natchnęła mnie do eksploracji wątku dotyczącego tego naturalnego budulca. Powyżej zamieszczam film prezentujący inicjatywę afrykańskiej grupy Hemporium, która ma zamiar zbudować całe osiedle domów w RPA dla ludzi najuboższych, wykorzystując lokalną siłę roboczą oraz jako materiał budowlany-  wyhodowane konopie .

Bazując na dostępnych źrodłach, do których udało mi się dokopać, zaprezentuje wam kilka korzystnych cech konopi hodowanych do celów przemysłowych:

  • ♣ nietoksyczność – konopie to naturalny materiał, świetny dla alergików oraz osób u których zdiagnozowano przypadki choroby “CDKL5″ (to sobie wygooglujcie bo ja nie wiem co to za paskudztwo )
  • ♣ dobra izolacyjność – podobnie jak w przypadku balotów słomy, konopie  są świetnym izolatorem ścian.
  • ♣ ognioodporność – odpowiednio skompresowane konopie,  długo będą tlić się, ale nie spalą się zbyt szybko.
  • ♣ szybki wzrost rośliny - już w cztery miesiące można wyhodować materiał na wypełnienie przegród domu
  • ♣ uniwersalność –  z konopi można wyprodukować m.in.: płyty ścienne, elementy izolacyjne, naturalne dywany, stylowe zasłony, wytrzymałe sznury oraz fikuśne meble.
  • ♣ energetyczność – z konopi można otrzymać biopaliwo służące do ogrzewania domu lub bądź napędzające maszyny tudzież po prostu samochody.

Mniej korzystne cechy:

  • ♣ ograniczona dostępność – w porównaniu do wszędobylskiej słomy, przemysłowe konopie trzeba importować m.in. z Francji czy Wielkiej Brytanii. W tych krajach konopie są legalnie uprawiane.
  • ♣ mała zawartość THC w „konopiach industrialnych” -  dla tych, którzy chcieliby wykorzystywać ten materiał do innych celów, mniej przemysłowych;).  Ta cecha ma również pozytywny aspekt, przy ubieganiu się o legalizację uprawy konopi na własnej działce.

Czy zatem to wszystko nie świadczy o tym, że domy z konopi to bynajmniej nie jest tylko kwestia utopii?

Zielona wysepka – Gdańsk, warsztaty.

22
wrz

A oto długo wyczekiwana relacja z warsztatów.  Sprawozdanie przygotowała Bogna, współorganizatorkę warsztatów,  który odbyły się w Gdańsku w dzielnicy Wrzeszcz:

Projekt zielona wysepka jest akcją zorganizowaną dla mieszkańców Wysepki w Gdańsku Wrzeszczu. Wysepka to zapomniane i nielubiane miejsce, nielubiane najbardziej przez ich mieszkańców. Warunki do mieszkania są trudne. Są osaczeni hałasem, z dwóch stron ulica i do tego jeszcze tramwaj tuż pod oknami. Stwierdziliśmy, że samo zazielenianie to za mało, żeby ludzie mogli się z tym miejscem polubić. W związku z tym powstały warsztaty. Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, która ma swoją siedzibę na wspomnianej wysepce udostępniła nam swój lokal. Dzięki temu mieszkańcy mogli dosłownie w kapciach przyjść na warsztaty. Przed pierwszym spotkaniem chodziliśmy z zaproszeniami po okolicznych kamienicach, żeby zaznajomić się z każdym i osobiście opowiedzieć im o spotkaniu. Czytaj dalej

Kuchnia Philipsa rodem z przyszłości.

15
wrz

Firma Philips zaprezentowała na targach w Eindhoven futurystyczną wizję domowej kuchni. Dużą zaletą tego śmiałego projektu jest szeroko pojęta samowystarczalność. Większość procesów takich jak produkcja żywności, biodegradacja odpadów, produkcja biogazu oraz wytwarzanie energii elektrycznej zachodzi w przestrzeni kuchennej. Kliknij “Czytaj dalej” jeśli chcesz poznać 5 kroków, które czynią kuchnie Philips’a samowystraczalną.

…………………………………………………………………………………………………………….. Czytaj dalej

Pozytywne akcje miejskie.

07
wrz

Trzy krótkie filmy prezentujące pozytywne akcje, które w przestrzeń miejską wprowadzają trochę kolorytu. Ba! Co istotne, oprócz inicjowania zabawnej interakcji zmieniają także złe nawyki mieszkańców.

…………………………………………………………………………………………………………… Czytaj dalej

Warsztaty “ZTS 2.0″ – wideorelacja

02
wrz

Tym razem zapraszam na profesjonalną wideorelacje z warsztatów “Zrób to sam 2.0″. Nasze poznańskie Trio  (Olek, Mirek, Ja ) także ma swój mały spontaniczny epizod w filmie ;). Powyższe podsumowanie jest jednym z elementów promujących festiwal “Cohabitat Gathering 2012″, który odbędzie się w październiku w Łodzi.

Festiwal przybliży zagadnienia poświecone architekturze naturalnej, budowaniu społeczności, współpracy open-source oraz poruszony zostanie temat autonomicznych siedlisk. W imieniu Cohabitatu, serdecznie zapraszam.

Strona kampanii: http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabitat-Gathering-2012/
Event na FB: http://www.facebook.com/events/425611754142220/