Miasto ludzkich przemian – Kolumbia

24
lut

Niegdyś znienawidzone miasto przez własnych mieszkańców, a dzisiaj przykład przyjaznego ośrodka do życia. Do Bogoty przyjeżdżają przedstawiciele największych metropolii na świecie, by podpatrywać wprowadzone przez burmistrza rozwiązania, które poprawiły samopoczucie mieszkańców i “zupgrade’owały” przestrzeń publiczną. Co wpłynęło na tak tak zaskakującą transformacje miasta na przestrzeni ostatniej dekady?

Głównie determinacja burmistrza oraz kilka radykalnych rozwiązań, m.in.:

– ograniczenie ruchu samochodowego
– wyłączenie głownej arterii miejskiej na 7 godzin w każdą niedziele
– wytyczenie osobnych pasów dla autobusów
– powiększenie chodników kosztem ulic
– wprowadzenie ścieżek rowerowych w miejscu miejsc parkingowych
– stworzenie otwartych centrów rekreacyjnych i parków w miejscu działek przygotowanych pod kolejne supermarkety

Jednak największe znaczenie miało odwrócenie ról i priorytetów w mieście . Po pierwsze w Bogocie to pieszy jest ważniejszy od samochodu. Po drugie to prości mieszkańcy czerpią więcej korzyści a nie tak jak to było dotychczas: mafia, miejscowi „biznesmeni” i niezrzeszeni przewoźnicy. Można? Można.
.

Pierwszy dom autonomiczny? – Poznań

17
lut

W czwartek celowo urwałem się z pracy, żeby wybrać się na targi budowlane „Budma 2013, które cyklicznie odbywają się w Poznaniu. Jak co roku targi mnie nie rozczarowały. Znów moim oczom ukazał się tak dobrze mi znany widok. Z jednej perspektywy widok zerwanych ze smyczy, lekko zamroczonych przedstawicieli handlowych, nadaremno wdzięczących się do długonogich hostess. Z drugiej perspektywy widok hostess zerkających ukradkiem na zegarek, obdarowując przy okazji  przechodniów pięknym szczerym uśmiechem.  Uśmiechem szczerym jakim od lat obdarowują nas pracownicy sieci barów szybkiej obsługi firmy McDonald’s. Aż dziw bierze, że wydarzenia na targach nie stały się jeszcze materiałem na scenariusz filmowy. Skoro powstał taki gniot jak „Wyjazd integracyjny”, którego fabuła jest bardziej płytka od wody na klozetowej półce, firm o „targach” z pewnością odniósłby również spektakularny, komercyjny sukces.

Jednak nie żałuję, że wybrałem się na Budme… Czytaj dalej

Passive House Days – Brooklyn, NY

07
lut

Brooklyn pretenduje do miana najbardziej zielonej dzielnicy w USA. W związku z czym mieszkańcy po raz kolejny zorganizowali “na swoim kwadracie” dni otwarte domów pasywnych – czyli domów energooszczędnych. W takich dniach nowojorczyk może na własne oczy przekonać się, ile zyska środowisko…

…ale przede wszystkim jego portfel gdy postawi na rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym. Ta inicjatywa obala mit, że domy pasywne to jedynie jednorodzinne bunkry, których zadaniem jest strzeżenie naszych przedmieść. Na Brooklynie budownictwo pasywne reprezentują głównie miejskie kamienice. Żeby nie było, że my Polacy też nie mamy czym się pochwalić, to muszę z dumą ogłosić, że w zeszłym roku w Małopolsce powstał pierwszy w europie pasywny…kościół.  ( więcej info tutaj ). Polacy nie gęsi…