Skoki z dachu stadionu – Wrocław

26
sty

Jak wykorzystać nierentowne stadiony lub martwe budynki w mieście? Tym razem Wrocław* know how:)

Ogród społeczny – Berlin

24
sty

W Berlinie, w dzielnicy Kreuzberg kilka lat temu zrodził się bardzo ciekawy pomysł na zagospodarowanie jednej z wolnych działek. Lokalna społeczność, nie chciała kolejnego centrum handlowego pod nosem, więc własnymi rękami wybudowała ogród miejski. Od tego czasu Prinzessinengarten służy nie tylko mieszkańcom jako miejsce wypoczynku, ale także zaopatruje berlińczyków w zdrową żywność.

Na terenie ogrodu społecznego powstała restauracja, która serwuje posiłki składające się z warzyw i owoców zebranych w ogrodzie. Co ciekawe, miejsce to stało się na tyle popularne i atrakcyjne, że władze miejskie wykorzystują tą kreatywną ideę do promocji miasta na świecie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że miasto nie przyłożyło ręki do powstania tej przestrzeni. Co otwarcie podkreślają założyciele ogrodu. Czy my przypadkiem nie znamy tego z własnej autopsji?

Trzymam kciuki również, za poznańską inicjatywę “Kolektywu Kąpielisko“. Na terenie parku Kasprowicza, na Łazarzu ma powstać pierwszy poznański ogród społeczny (więcej informacji). Mam nadzieję, że przysłuży się poznaniakom tak jak Prinzessinengarten berlińczykom.

Plaża zamiast ulicy – Paryż

16
sty

Burmistrz Paryża kilka lat temu podjął odważną decyzję i postanowił zamienić jedną z głównych dróg…w plażę. Efekt przebudowy zobaczycie powyżej. Jeżeli jednak macie ochotę przespacerować się po plaży i zobaczyć co sądzą o tym projekcie mieszkańcy to zapraszam: tu. [UWAGA: Oglądanie tego filmu w porze zimowej może prowadzić do depresji lub znacznie uwydatnić objawy zimofobii i kurwoszału.]

Więcej informacji o Projekcie: Paris Plage  ; Źródło: miastowruchu.pl

Basen na rzece – New York

12
sty

Pool_03

Jak odwrócić miasto w stronę rzeki? Można na przykład zachęcić mieszkańców do kąpieli w rzece. Jak jednak przekonać mieszkańców, żeby wykąpali się w rzece, która wyglądem przypomina miejski ściek. Wystarczy przycumować do pomostu basen unoszący się na barce. Berlin ma swój Badeshiff, Kopenhaga ma Havnebadet teraz przyszedł czas na Nowy Jork.

Nowy Jork nigdy nie grzeszył skromnością wiec ma chrapkę na coś bardzo spektakularnego. Plus Pool, projektu Play Lab będzie miał aż cztery strefy: dziecięcą, wyczynową, rekreacyjną i sportową. Dzięki czemu Plus Pool zaspokoi potrzeby zarówno młodocianego gangstera z Brooklynu jak i wyczynowego pasjonata sportów Polo z dolnego Manhattanu. Zobacz film:

Plus Pool dostaje ode mnie dużego plusa za to, że woda która wypełni niecki basenu, będzie pozyskiwana bezpośrednio z rzeki. Oczywiście, ze względów bezpieczeństwa woda zostania uprzednio dokładnie przefiltrowana. Bo jak to zgrabnie ujął jeden nowojorczyk “These rivers suffer from ongoing pollution issues(…) You know, shit that makes mutant fish and whatnot.” Może ktoś, coś kiedyś na Warcie? We will see, one day… Source: Motherboard  

Nowe oblicze Times Square – New York

07
sty

TS_2

Jeden z najsłynniejszych placów świata – Times Square w Nowym Jorku przeszedł w ostatnim czasie znaczną metamorfozę. W krótkim filmie zobaczycie TS w nowej odsłonie oraz usłyszycie opinię Jan’a Ghel’a, mojego idola oraz absolutnego, światowego guru od przyjaznej urbanistyki. Jednak to sami zainteresowani, czyli nowojorczycy powiedzą wam czy Jan Ghel miał rację i czy warto walczyć o bardziej przyjazną i bezpieczną przestrzeń w naszych miastach.

Rower towarowy – Kopenhaga

03
sty

“Panie, bo bez samochodu to ani rusz” to częsty argument kierowców, którzy nie potrafią przemieszczać się po mieście bez swojego auta. Fakt. Przecież bez samochodu trudno cokolwiek załatwić. No bo jak przetransportować szafkę, pralkę, trabine, dziecko, dziewczynę …ale zaraz, zaraz. W Kopenhadze ten argument został już dawno obalony. :)

Co można przewieźć na rowerze towarowym czyli tak zwanym Cargo Bike‘u? W zasadzie łatwiej by było odpowiedzieć na pytanie “Czego właściwie nie da się przewieźć na tym rowerze?”. Odpowiedź znajdziecie w powyższym filmie.