Miasto z moich snów.

11
lip

I have a dream. Jest wtorek, wsiadam do tramwaju, znajduję miejsce pod oknem by tradycyjnie przykleić nos do szyby. Mój zaspany wzrok, jak co dzień, błądzi po elewacjach poznańskich kamienic. Mój ledwie zbudzony umysł czeka na intrygujący element, ornament co zaskoczy, wykusz co wyda się nieznajomy. Cokolwiek.  Czujne oko wędruje po zniszczonych fasadach przedwojennych “czynszówek“, które przecież tak dobrze znam. Kamienice, które mógłbym rysować z pamięci. Po ciemku.

Bodziec przychodzi szybciej niż się spodziewałem. Tętno przyspiesza, serce bije w tempie „allegro”, a wzrok wysyła sprzeczne informacje do mózgu. “To niemożliwe!” – podpowiada szept. “To prawda!” – dociera sygnał do ucha. Ta reklama na przystanku, “pamiętasz?”, ta która zasłaniała wejście do parku, ten billboard, ” no wiesz który!”, ten co  atakował przechodniów. Aha i ta wielkoformatowa reklama, ta kurtyna, co tak (bez)szczelnie zasłaniała mieszkańcom widok z okna . Ta co tak zuchwale kradła słońce emerytom. Rencistom zresztą też. Tego nie ma. Pozostały tylko ramy nośników reklamy  “keczupów” i słupy bez “modnych ciuchów“. Nie ma reklam. Nie ma bilboardów. Nie ma niczego.

Budzę się. To sen. Lecz gdybym tego dnia obudził się w Săo Paulo, śniłbym na jawie.

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>