Sandbags Houses-metoda Superadobe

30
gru

Dzisiaj chciałbym przedstawić wam kolejną metodę budowania z kategorii low-tech & low cost. Pokazana na filmie technologia budowy przeżywa renesans oraz spełnia swój amerykański sen obecnie w Stanach Zjednoczonych. Jednakże ze sporym powodzeniem i od wielu lat stosowana jest również w RPA, Peru czy w krajach Bliskiego Wschodu.

Trochę historii…

„Sandbag houses” ( lub Earthbag houses )  to domy budowane z ubitej ziemi zamkniętej szczelnie we włókiennych workach. Poszczególne warstwy worków stabilizuje się przy pomocy drutu kolczastego ( widocznego na powyższym filmie).  By wzmocnić ściany domu do piasku dolewa się wody bądź dosypuje się cementu. Mieszankę w ten sposób uzyskaną nazywamy Superadobe. Technologia budowy z wykorzystaniem Superadobe została ujarzmiona w 1984 przez irańskiego architekta – Nader’a Khalili’ego na zlecenie…NASA. Amerykańska organizacja planowała wykorzystać tę metodę na księżycu m.in do budowy pierwszych siedlisk dla człowieka. W warunkach pozaziemskich piasek zastąpiony zostałby pyłem księżycowym. Wiem, że brzmi to trochę jak recenzja hollywod’zkiej Superprodukcji, ale spokojnie, wbrew pozorom wciąż jesteście na moim blogu a nie we witrynie Filmwebu.

…………………………………………………………………………………………………………

Wracając jednak do meritum.  Niestety gdy okazało się, że człowiek nie prędko osiedli się na księżycu, a projekt nie doczeka się realizacji, nasz niestrudzony architekt postanowił w inny sposób przysłużyć się ludzkiemu gatunkowi. W Iranie, w roku 1995, Khalili zbudował kilkanaście schronień dla uchodźców wojennych przy użyciu metody Superadobe. Dzięki nieograniczonej dostępności budulca, uchodźcy sami zaangażowali się w budowę domów dla swoich rodzin, powielając prosty i szybki sposób budowania.

Wady i zalety materiału:

Tradycyjnie wyszukałem 5 zalet materiału oraz metody Superadobe:

  1. bardzo dobre właściwości izolacyjne – Sprzyjające warunki w budynku. Ciepło zimą, zimno w lecie. Zresztą tak jak w przypadku “hitowych” balotów słomy ;)
  2. dostępność  materiału – W tej kategorii Adobe deklasuje rywali. Co jak co ale na brak piasku nie można narzekać. No chyba, że… budujemy na Antarktyce.
  3. wytrzymałość – Skoro kiedyś wzmacniano okopy workami z piaskiem , a dzis wykorzystuje się je do walki z wodnym żywiołem, wydaje się, że zbędne są dodatkowe rekomendacje.
  4. oszczędność materiałowa – Dzięki Superadobe, praktycznie zbędna jest dodatkowa konstrukcja drewniana. Drewno można jedynie wykorzystać, do zbudowania form okiennych, które po wyschnięciu budulca zostaną usuniętę z budynku.
  5. bezpieczeństwo – domy stawiane w tej technologii dobrze sprawdzają się na obszarach zagrożonych trzęsieniem ziemi.

Do mankamentów metody zaliczyłbym jedynie fakt, że worki z piaskiem są wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Nowowybudowany dom, czym prędzej, powinno pokryć się chociażby tynkiem, przed złośliwą penetracją promieni UV. Nikczemne promieniowanie może uszkodzić nasz piękny budulec, przez co osłabi również konstrukcję budynku.

Dla zainteresowanych tematem wrzucam również link do galerii zdjęć osiedla w RPA, w której zaprezentowane są domy powstałe w technice “sandbags”. (link)

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>