Cudze chwalicie a Leszka nie znacie.

17
kwi

Ten wpis jest poświęcony panu Leszkowi. Kim jest pan Leszek? Dowiecie się za chwilę.

Od wielu lat toczy się debata czy instalowanie paneli fotowoltaicznych* w naszej strefie klimatycznej ma w ogóle jakikolwiek sens. Nie raz przy zimnym piwie, w inspirującym parku Wilsona, rozprawiałem z dobrym znajomym o wydajności tego typu urządzeń na polskim podwórku. Piwo się skończyło, problem niestety pozostał.

Nie tylko panele, ale także farmy wiatrowe** wzbudzają wiele kontrowersji. Turbiny wiatrowe wywołują oburzenie u ornitologów i zaogniają konflikty farmerów z przedstawicielami władz gminnych. Wielu ekspertów uważa, że montaż źródeł odnawialnej energii to pieniądze wyrzucone w błoto, gdyż ten zakup nie zwróci się nigdy. Urządzenia są po prostu za drogie i wciąż zbyt mało efektywne.

Na szczęście jest jeden człowiek, który zamiast debatować na ławce w parku zakasał rękawy i udowodnił mi, że móc to znaczy chcieć. Ten pan wyszedł naprzeciw oczekiwaniom i być może dokonał przełomowego odkrycia. Jego nowatorski projekt zdobył główną nagrodę w konkursie, który odbył się we francuskim Cannes podczas międzynarodowych targów nieruchomości. Tym bardziej dumą napawa mnie fakt, że tym człowiekiem jest Polak.

Nazywa się Lech Wojtasik. Jest zdeterminowanym architektem i tym zyskał moją aprobatę. To właśnie pan Leszek (wraz z załogą) wpadł na pomysł stworzenia tzw.„ruchomego skrzydła fotowoltaicznego”. Skrzydło dla którego inspiracją stał się, wywołany wiatrem, ruch liścia, zbiera jednocześnie energię z wiatru i słońca. Urządzenia zainstalowane na pasywnym domu*** pomoże wyprodukować nadwyżkę energii elektrycznej. Taka zbędna energia może posłużyć, między innymi, do napędzania pojazdów elektrycznych właścicieli domu.

Schemat działania i montaż takiego skrzydła przedstawiam ↓ poniżej ↓ .

 

 

*Wyjaśnienia terminów dla zainteresowanych z poza branży budowlanej.

 

*Panel fotowoltaiczny – urządzenie przemieniające energię promieniowania słonecznego w energie elektryczną.

**Farma wiatrowa – instalacja złożona z pojedynczych turbin wiatrowych w celu produkcji energii elektrycznej. Skupienie turbin pozwala na ograniczenie kosztów budowy i utrzymania oraz uproszczenie sieci elektrycznej.

**Dom pasywny –budynek który wyróżniają bardzo dobre parametry izolacyjne ścian zewnętrznych . Obiekt taki cechuje zastosowanie szeregu rozwiązań, mających na celu ograniczenie zużycia energii w trakcie eksploatacji.

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>