Inteligentne miasto – Japonia

21
lis

Japończycy budują ekologiczne miasto, które będzie niezależne energetycznie. Pierwsze w Japonii zrównoważone ekologicznie miasto powstaje na terenie jednej z byłych fabryk Panasonic w miejscowości Fujisawa. Na terenie 19 hektarów, w unikalny pod względem możliwości ekologicznych sposób, powstaje 1000 domów dla około 3000 ludzi, a także wiele budynków użyteczności publicznej. Otwarcie przewidziane jest w marcu 2014 r. Na czym polega inteligencja miasta Fujisawa?

Samowystarczalne zaopatrzenie w energię: zarówno w codziennym życiu, jak i w przypadku klęski żywiołowej zbudowane tu domy same wytworzą wszelką niezbędną energię. Umożliwią to wydajne panele solarne (HIT) oraz systemy ogniw paliwowych4 (ENE FARM). Energia, której dostarczają, przechowywana jest w efektywnych akumulatorach litowo-jonowych.

Ekologiczna mobilność: Udział w programach publicznych elektrycznych pojazdów i motocykli jest doskonałą ekonomiczną i ekologiczną alternatywą dla posiadania własnego samochodu. Programy takie w znaczącym stopniu ograniczają ślad węglowy Inteligentnych miast. Domy, garaże, publiczne miejsca parkingowe i instytucje publiczne są zorganizowane tak, aby doładowywanie akumulatorów było łatwe, a miejskie użytkowanie pojazdów elektrycznych komfortowe.

Elastyczne bezpieczeństwo: Programowalne systemy oświetlenia i czujniki rozlokowane w całym mieście mogą być instalowane wewnątrz i na zewnątrz budynków. Regulują one oświetlenie w zależności od potrzeb – zależnie od ilości światła słonecznego i liczby osób w danym obszarze. Jeśli jest taka potrzeba, istnieje również możliwość zaaranżowania instalacji kamer dozorowych – na przykład w specjalnych strefach bezpieczeństwa.

Komfortowe i społeczne: Ludzie w Inteligentnym mieście, szczególnie ci starsi i mający problemy zdrowotne, korzystać będą z usług służących zmniejszeniu ciężaru ich codziennego życia. Optymalny układ architektoniczny miasta ma umożliwić dotarcie do instytucji medycznych i publicznych możliwie szybko i na własnych nogach.

„Naturalne” otoczenia: Dla życia w harmonii z naturą nieodzowne jest miasto, które wygląda „naturalnie”. Parki, jak również drzewa posadzone wzdłuż głównych ulic i miejsc publicznych również stanowią istotne elementy architektury krajobrazu w Inteligentnym mieście.

Wartościowe inwestycje: Całkowity koszt projektu jest szacowany na około 540 milionów Euro (60 miliardów jenów). Koszty ze względu na nowoczesne rozwiązania energetyczne i infrastrukturalne są o około 10% wyższe niż w przypadku konwencjonalnych projektów budowlanych. Ale dodatkowe koszty zwrócą się w ciągu 10-20 lat, dzięki energooszczędnej eksploatacji i wsparciu ze strony władz.

Żródło: panasonic.pl

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>