Making city for people

20
maj

Każdego ranka przemierzając miejską dżunglę moim dwukołowym rumakiem dostrzegam pewne bardzo frustrujące zjawisko, które wykracza poza sferę mojej wyobraźni. Aby nie zadręczać się jedynie przypuszczeniami czy nie obciążać głowy zbyt daleko wybiegającymi insynuacjami postanowiłem przeprowadzić mały eksperyment.

W zeszłym tygodniu zaparkowałem rowerem na poboczu ulicy Polskiej po to by policzyć auta w których podróżuje co najmniej dwóch ludzi. Na dwadzieścia przejeżdżających samochodów jedynie co piąty kierowca wiózł ze sobą pasażera!

Dziwi mnie ten fakt, szczególnie w czasach nieustannego zaciskania pasa i niestabilnej sytuacji finansowej naszych rodaków. Codziennie słyszę w radiu jak  oburzony kierowca „Adaś Miauczyński” żali się dziennikarzowi, zbulwersowany na uliczne korki i wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych. Moi drodzy poznaniacy, a jakby tak znaleźć bardzo proste rozwiązanie i dogadać się ze współpracownikami by ustalić wspólny plan dojazdów do pracy? Jednego dnia Marek, drugiego Andrzej a trzeciego dnia Mariusz bierze samochód. Dzięki temu można by było zaoszczędzić pieniądze, wyeliminować problem ulicznych korków i odtruć naćpane spalinami środowisko.

Co ciekawe przeszukując zasoby Internetu natrafiłem na stronę promująca idee tzw. „Carpoolingu” umożliwiającą zainteresowanym osobom korzystania z w.w formy podróżowania. ( WWW ) Nie będę szczegółowo rozwodził się nad ideą „carpoolingu” gdyż ta strona z pewnością zaspokoi wasz głód wiedzy związany z tym tematem.

Jeśli znajdziecie jednak chwilę czasu to gorąco polecam wykład Jan’a Gehla z konferencji “Ecocities for All ?” zorganizowanej w zeszłym roku w Montrealu. Wykład poświęcony jest wizji miasta przyszłości, odchodzącej od utartego schematu wizji miasta dla samochodów na rzecz miasta dla ludzi. Według koncepcji duńskiego urbanisty idealne środowisko miejskie to przyjazna przestrzeń publiczna, zaprojektowana w ludzkiej skali i powiązana z bezpiecznym, sprawnym i ekologicznym transportem.

( Source: Gehl Architects, Jedźmy razem )

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>