Manifest Autonomicznego Architekta*

06
sie

 Wiem, że długi wywód, ale jeśli chcecie krótko, to polecam Kwejka albo Demotywatory, bo dzisiaj mam ochotę coś więcej napisać, tak od siebie. ;)

Trzeba powiedzieć to jasno, że z przyczyn ekonomicznych stosowanie niektórych zielonych technologii w Polsce ( np. kolektorów słonecznych )  nie jest w pełni opłacalną inwestycją. Nie warto jednak składać broni na tym polu walki. Wystarczy tylko znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam uniezależnić się od dostawców prądu, drogiej energii dostarczanej przez pośredników energetycznych oraz zawyżonych cenowo dizajnerskich maszyn.

Jednym z nurtów, który koncentruje swoja uwagę na samowystarczalności jest właśnie Budownictwo Autonomiczne (BA). Mój Konik. W prostych słowach BA opiera się na trzech głównych elementach: stawianiu suwerennych domów, wytwarzaniu niezbędnych do życia maszyn i narzędzi oraz na produkowaniu żywności dla własnych potrzeb. Wszystkie te elementy pozwolą nam samodzielnie przetrwać w każdych warunkach, niezależnie od miejskich przyłączy czy sieci, cen w lokalnych sklepach oraz naturalnych kataklizmów. W moim skromnym przekonaniu Budownictwo Autonomiczne ma olbrzymie szanse stać się wiodącym nurtem budowlanym w przyszłości. Dlaczego?  Tłumaczę. Biorąc pod uwagę niepewne czasy, kryzysy gospodarcze państw europejskich i brak stabilności finansowej polskich rodzin, samowystarczalne gospodarstwa pomogą zapewnić komfort, spokój i zdrowie mieszkańcom (to fizyczne, ale też to psychiczne ). My Architekci, wychowani w betonowym stylu modernistycznym, bezkrytycznie wciskamy corbusier’owskie idee swoim klientom, promując nowoczesny styl życia podporządkowany wyłącznie modernistycznym zasadom. Dostrzegamy piękno w chłodnych, surowych i nieprzyjaznych rozwiązaniach budowlanych, uzasadniamy interakcje z przyrodą w odbiciach szklanych tafli pudełkowatych brył. My architekci powinniśmy uderzyć się w pierś i przeprosić. Przyznać się do błędu.

Większość z nas przyzna, że mocno industrialny modernizm nie dbał o jednostkę, odcinał się od natury lansując w amerykańskich filmach wrażenie pozornej nowoczesności i podkreślając zamożność gospodarza. Powrót do naturalnych siedlisk, bliższy kontakt z naturą oraz poczucie bezpieczeństwa to tak naprawdę podświadome pragnienia człowieka. Nawróceni Autonomiczni Architekci powinni sobie z tego zdawać sprawę projektując przyszłość dla ludzi. Powróćmy na pierwotną ścieżkę, działania opartego na instynkcie, naszego dziada -praczłowieka, który korzystał z intuicji i logiki przetrwania. Praczłowiek, przed budowa siedliska nie stawał ostentacyjnie na kamieniu, nie przemawiał do rodaków i nie powielał zasłyszanych teorii napotkanych mędrców. Działał instynktownie. Projektujmy osiedla w zgodzie z naturą, a nie wbrew niej. Nie chełpmy się  ujarzmieniem natury, bo ona wraz z kolejnymi falami powodzi udowodni nam jaka jest niepokorna. Projektujmy w porozumieniu z naturą, tą który nas otacza, ale przede wszystkim z tą która siedzi w nas, zgodnie z naturą człowieka.

Nie sugeruję, że teraz wszyscy powinni zmienić styl życia na koczowniczy, zawiesić worek na kiju i rozpocząć wędrówki  po lesie w poszukiwaniu pożywienia. Przyrodę można zaprosić do naszych miast, konsekwentnie wprowadzać na tereny zurbanizowane ( np. wioska w mieście w praktyce ). Dzięki temu nie musimy rezygnować z życia w miejskich społecznościach, będąc przy tym nieustanie w kontakcie z naturą.

Pierwszą jaskółką czyniącą wiosnę zmian, jest fakt, że w rozwiniętych cywilizacyjnie krajach powraca moda na DIY (Do It Yourself – Zrób to sam) oraz rodzi się nowa ciekawa idea zaczerpnięta ze świata komputerów tzw. Open Source. Polega ona na darmowym udostępnianiu przez wynalazców instrukcji oraz filmów instruktażowych własnych projektów. W Polsce taki otwarty projekt budynku udostępnił między innymi Cohabitat. ( NanoHabitat ) a projekty maszyn budowlanych udostępnia m.in. Marcin Jakubowski. Dużo ludzi wrzuca do internetu filmiki DIY – jak zrobić samemu kolektor słoneczny np. z puszek po piwie, co może rozwiązać problem polaków, których nie stać na tego typu zielone technologie. ( DIY- Solar Panel )

Nie załamujmy się, przeglądając co miesięczne rachunki za życie, wytykając nieustannie głupotę polityków, ale uwierzmy w to, że możemy uniezależnić się od decyzji innych, budując samowystarczalne środowiska.

 

 

*Stricte, nie chodzi tu tylko o architektów z dyplomami z wyższych szkołach technicznych. Pamiętajcie, że wszyscy ludzię, którzy budują swoją lepszą przyszłość są Architektami.

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>