Dom z bambusa – Kambodża

07
kwi

Modern Khmer House

Tadam. Przedstawiam wam trzy plansze, czyli efekt kilku tygodniowej pracy naszej grupy ( Przemek, Olek, Bibi ) nad modelowym projektem domu rodzinnego dla Kambodży. Projekt powstał na potrzeby międzynarodowego konkursu  „Cambodian Suistainable House”. Po kilku głębszych ( przy ) analizach, kilkunastu mocnych kawach, zarwanych wieczorach, wypalonych papierosach, kilku sporach i wielu konsensusach możemy wreszcie zaprezentować światu Modern Khmer House.

Skąd ta nazwa? Rural Khmer House to typowy, drewniany, kambodżański domek wzniesiony na palach ( o mniej więcej taki (click) ). W Modern Khmer House uwzględniliśmy sprawdzone, stosowane od wieków techniki budowlane i połączyliśmy je z nowoczesnymi rozwiązaniami. Odniesienie do tradycji ma przyczynić się do stworzenia przyjaznej , dobrze znanej przestrzeni, a nowoczesne technologie mają poprawić komfort życia przyszłych mieszkańców.

Żeby nie było tak kolorowo, nasze początkowe wizjonerskie zapędy, szybko ostudziły restrykcyjne wytyczne konkursowe………………………………………………………..

Według wytycznych konkursowych, nowy modelowy dom dla Kambodży powinien być:

1) Nieskomplikowany – Domek musi być prosty, szybki  w budowie, a co najważniejsze łatwo adaptacyjny aby można było go ulokować na każdej działce. Zwycięski dom ma stać się modelowym obiektem dla czteroosoobowej rodziny, w przyszłości powielanym przez inne kambodżanskie familie.

2 ) Tani –  Koszt domu nie może przekroczyć 2 tys. dolarów. Ten podpunkt szczególnie ostudził nasze futurystyczne wizje. Musieliśmy twardo stąpać po ziemi i brać pod uwagę koszt każdej, nawet najmniejszej śrubki.

3) Przełomowy –  dom który ożywił by lokalną gospodarkę.

4) Zdrowy-  powinien promować higienę i zdrowy tryb życia.

5) Nawiązywać do tradycji – winien odnosić się do historii lokalnego budownictwa. Uwzględniający lokalne warunki atmosferyczne, podział roku na porę suchą i mokrą i częste, nękające mieszkańców powodzie.

Kiedy przeprowadziliśmy szczegółową analizę kambodżańskiego rynku budowlanego, doszliśmy do wniosku, że ciężko sprostać tym wszystkim wymaganiom, mając do dyspozycji zaledwie 2 tys dolarów. Gdy już zwątpiliśmy w sens tego przedsięwzięcia, z pomocą przyszedł Jacek, który przyniósł mi książke o bambusie, nabytą, podczas jednej z wypraw. Stwierdziliśmy, że to musi być sygnał od opatrzności i trzeba bliżej przyjrzeć się temu egzotycznemu materiałowi. To był strzał w dziesiątkę. Bambus to tani, wytrzymały i naturalny materiał nadający się niemal do wszystkiego. Postanowiliśmy pójść na całość i wykorzystać go niemal w każdym elemencie naszego domu. W ten sposób udało nam się odpowiedzieć na wszystkie w.w. podpunkty zawarte w wytycznych konkursowych. Mianowicie nasz dom jest:

ad1. Nieskomplikowany, bo bambus, jest materiałem powszechnie stosowanym w sąsiednich krajach tego azjatyckiego państwa. Techniki budowy z bambusa są na tych terenach bardzo dobrze znane, co przyspieszy budowę domu oraz ułatwi późniejsze go powielanie. Zaproponowaliśmy otwarty plan, który umożliwia indywidualną aranżację wnętrza . Zgodnie z “widzimiesie” przyszłego mieszkańca. Kubatura budynku jest tak zaprojektowana, aby MKH zmieścił się w różnych kombinacjach nawet na działce o wymiarach 6x10m (!).

Ad. 2. Tani, bo  wykorzystaliśmy bambus niemal w 100% co znacznie ograniczyło koszty inwestycji. Konstrukcja bambusowa, panele bambusowe na podłodze,meble bambusowe, maty bambusowe na ścianach, dachówki bambusowe, a nawet rynny składające się z połówki bambusa. Sporządziliśmy kosztorys, opierając się na cenach materiałów na kambodżańskim rynku budowlanym.  Dzięki temu koszt wybudowania Modern Khmer House zamknął się kwocie 1986 dolarów i sześciu centów. Nawet przy połączeniach konstrukcyjnych zasugerowaliśmy użycie naturalnych materiałów ( takich jak szpilki bambusowe,  liny pochodzenia roślinnego ) które nie tylko wejdą w symbiozę z środowiskiem naturalnym, ale też dzięki odpowiedniej elastyczności są wstanie zapobiec katastrofie podczas trzęsienia ziemi.

Ad. 3. Przełomowy, bo  industrializacja bambusa z pewnością ożywi gospodarczo region. Niczym agenci CIA dotarliśmy do raportów dowodzących, że zakładanie plantacji i eksport bambusa, przyczynił się do wzrostu gospodarczego w innych krajach azjatyckim. (m.in w Indiach, Japonii, Tajlandii )

Ad.4  Zdrowy, bo zapewniliśmy stały dostęp do czystej wody. W tym miejscu pochyliliśmy się nad najważniejszym problem trapiącym Kambodżan – dostępem do czystej wody. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu połaci, dach tworzy formę lejka, który odprowadza deszczówkę do cystern znajdujących się pod domem. To rozwiązania pozwala w 100% wykorzystać wodę pozyskaną w porze deszczowej.

Ad 5. Tradycyjny,bo w MKH wprowadziliśmy tradycyjny podział funkcjonalny domu na strefę kuchenna, codzienną i gościnną. Ponadto zastosowaliśmy naturalną wentylację, która świetnie sprawdza się w tym klimacie oraz wygospodarowaliśmy przestrzeń pod domem, która w przypadku tradycyjnych domów w Kambodży, pełni rolę doskonałego schronienia przed dokuczliwymi upałami (tzw. umbrella effect )

Przeszliśmy do drugiego etapu, ale nie udało nam się zgarnąć głównej nagrody. Werdyktu nie będziemy komentować ( Oceńcie sami pierwsze miejsce: (click) ).  Nie będziemy płakać. Jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani już samym faktem, że dużo się nauczyliśmy podczas pracy nad  tym projektem, ale przede wszystkim jesteśmy szczęśliwi, że odkryliśmy tak cudowny materiał, jakim jest bambus. :)

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>