Naturalnie piękna architektura.

05
maj

Który architekt powinien dostać nagrodę Pritzkera za całokształt swoich dokonań? Oczywiście mgr inż. architekt Matka Natura. Ona doskonale potrafi zoptymalizować konstrukcje, formę i funkcję roślin tak aby przy jak najmniejszym zużyciu energii działały jak najwydajniej.

Wystarczy przyjrzeć się zjawiskom występującym w środowisku naturalnym. Potem na ich podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski i zaimplementować te procesy w środowisku antropogenicznym, czyli naszym – ludzkim.

Tym właśnie naśladownictwem zajmuje się jedna z gałęzi inżynierii – Biomimikra. Dzisiaj wyszukałem dla was projekty, w których wykorzystano zasady Biomimikry.

Przedstawiam ( moim skromnym zdaniem) 5  najciekawszych obiektów zainspirowanych geniuszem natury:

 


1. Inspiracja słonecznikiem. Parasole solarne – Masdar City Center, Abu dhabi, Lava Studio Architects.

Solarne parasole niczym słoneczniki otwierają się w ciągu dnia chroniąc place przed intensywnym słońcem (fot. 1). Natomiast nocą parasole składają się ogrzewając otoczenie energią  zgromadzoną w ciągu dnia (fot.2).

 

 

2. Inspiracja skrzydłem ważki. Samonośna konstrukcja –  Dragonfly In New York, Vincent Callebaut Architect.

W tej niezwykłej wertykalnej farmie miejskiej uzyskano samonośną konstrukcję opierając się na zasadach budowy szkieletu ważki.

 

 

3. Inspiracja bańkami mydlanymi. Elewacja budynku – Narodowe Centrum Wodne w Pekinie, Arup, PTW Architects.

Obiekt pokryty jest dwuwarstwowa elewacją przypominającą spłaszczone bańki mydlane. Zewnętrzna warstwa pozwala pozyskiwać wodę opadową. Wewnętrzna warstwa tworzy optymalny szkielet konstrukcyjny złożony z modułowych wieloboków o funkcji nośnej.

 

 

4. Inspiracja pustynnym żukiem. Szklarnia – Saharyjski las – Micheal Pawlyn, Grimshaw Architects.

Żuk namibijski potrafi pozyskiwać wodę z mgieł, dzięki chropowatej fakturze pancerza. Ten proces natchnął Micheal Pawlyn do zaprojektowania szklarni na środku pustynni. Co z tego? To, że jeśli może powstać szklarnia to w sercu pustyni wyrośnie także las.

 

 

5. Inspiracja zbożowymi pyłkami zbóż. Fasada i konstrukcja – Eden Project – Grimshaw

Dokładnie analizując kłosy zbóż i cząsteczek węgla architekci z biura Grimshaw zdecydowali się na zastosowanie pięciokątnych i sześciokątnych elementów konstrukcyjnych.  Takie rozwiązanie pozwala uzyskać wydajną i lekką strukturę samonośną otrzymaną  z niewielkiej ilości materiału.

( Teksty: P. Tomczak, Photos and source: www.masdar.ae ; www.grimshaw-architects.com; www.ted.com )

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>