Przydomowa oczyszczalnia ścieków

25
sie

Jednym ze stopni  prowadzącym do samowystarczalności jest budowa własnej oczyszczalni ścieków.  Prawidłowo zaprojektowana oczyszczalnia, już po niedługim okresie, znacznie odciąży finansowo rodzinny budżet.  Jednakże przed pierwszym wbiciem łopaty, warto zastanowić się, na jaki rodzaj oczyszczania należy przeznaczyć pieniądze. ( Dla zainteresowanych: Rodzaje i sposoby montażu znajdziecie pod tym linkiem <click> ).

Na warsztatach w Kwilnie, Monika, nasz ekspert od oczyszczania, umożliwiła nam skonstruowanie makiety Oczyszczalni gruntowo – roślinnej z przepływem pionowym (<click>). Ową oczyszczalnie można zaliczyć do najbardziej efektywnych wśród tych najczęściej spotykanych w ogrodach. Prosty schemat działania OŚ przedstawiłem w  filmie powyżej. Przebiega on w trzech etapach, w następującej kolejności: w fazie początkowej domowe ścieki trafiają do osadnika, gdzie zachodzi wstępna filtracja. W drugim etapie ścieki zostają przepompowane na obsadzone roślinami poletko, na którym są przesączane przez poszczególne warstwy gruntu. W ostatnim etapie oczyszczona woda przedostaje się do oczka wodnego, skąd może zostać wykorzystana do nawodnienia ogrodu, bądź po kolejnej filtracji może trafić z powrotem do domu.

Ale zapytacie, czy nieprzyjemny zapach nie zepsuje grillowanych uczt ogrodowych? Don’t worry. Przemyślane odpowietrzenie instalacji, a także dostarczenie odpowiednich bakterii zapobiegnie przykrym zapachom. Jeśli jednak jest już za późno, to polecam ustawienie wydajnych wentylatorów, które przekierują dokuczliwy zapach na teren działki sąsiada.  ;)

Dla tych co lubią lubić button lubie to. ;]

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>