Re:fuse – kompaktowy kompostownik.

29
kwi

Kilka wpisów wcześniej pisałem o ⇒ Biogazowniach ⇐. Niestety tego typu inwestycje wymagają poświęcenia czasu i dostępu do sporych środków finansowych. Nie byłbym jednak sobą gdybym nie zagłębił się w temacie i nie wyniuchał bardziej mobilnej, kompaktowej i ekonomicznej alternatywy dla Biogazowni.

Oto i ona. Przedstawiam wam Re:fuse. ( Photo and source: Adamweaverdesign.com )

Każdego dnia pichcąc obiad w kuchni generujemy dużą ilość odpadów organicznych potocznie zwanych kompostem. Lecz co by się stało gdyby tak odwrócić ten proces i produkować  kompost by móc gotować? Właśnie ta myśl wydała na świat dziecko o imieniu Re:fuse.

Dumnym mężem idei a zaraz ojcem genialnego w swojej prostocie urządzenia jest Adam Weaver. Designer spłodził projekt mini – Biogazowni , która dzięki niewielkim gabarytom z powodzeniem znajdzie przytulny kąt w naszej kuchni.

Przykład mniej przytulnego kąta ⇓poniżej⇓. ( Photo and source: Adamweaverdesign.com )

By uzyskać gaz potrzebny do zasilania kuchenki wystarczą  ziemniaczane obierki lub skórki od pomarańczy. Gaz który otrzymamy to Metan. W przyrodzie powstaje w wyniku beztlenowego rozkładu szczątków roślinnych (spotkacie go między innymi na bagnach i mokradłach). Metan stanowi główny składnik (90%) gazu ziemnego wykorzystywanego w  polskich domach. Co ciekawe, pozyskiwanie metanu jest zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska niż wydobywania węgla kamiennego czy ropy naftowej.

 Więc jak to działa? ( Photo and source: Adamweaverdesign.com )

 

Re:fuse to produkt, który może nieźle namieszać, ponieważ pozwala wydobyć gaz w każdym miejscu na ziemi a do jego otrzymania potrzebne są jedynie odpady organiczne.

Wynalazek ten z pewnością nie zbawi ludzkości, ale z powodzeniem może przyczynić się do poprawiania warunków życia w krajach trzeciego, czwartego i piątego świata.

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>