Rzeka w miejscu drogi – Seul

10
gru

seul2

Wierzyć się nie chce, że są jeszcze tacy odważni ludzie jak Burmistrz Seulu. Lee Myung-Bak postanowił przywrócić rzekę miastu. Nie byłoby w tym nic heroicznego, gdyby nie fakt, że rzeka powstała w miejscu istniejącej od lat autostrady. Jestem przekonany, że nasz bohater od tego czasu nie wychodzi z domu, gdyż mogłoby się to skończyć potrąceniem przez niejednego, rozsierdzonego kierowcę.

Wzdłuż rzeki powstały tereny rekreacyjne wraz z promenadą, która ciąągniee się na odcinku kilku kilometrów. W rzece można łowić ryby, moczyć stopy albo topić IPhone’a. W zależności od potrzeb. Dla tych, którzy mają dosyć awantur stadionowych i posiedzeń sejmu, czyli dla tych którzy chcieliby się “odchamić” przewidziano szereg atrakcji kulturalnych w okolicach rzeki. Co ciekawe, wraz z rzeką został przywrócony także cały ekosystem. Dzięki czemu idąc nabrzeżem można się potknąć o kaczkę tudzież poślizgnąć na wypoczywającej żabce.

Na realne korzyści wynikające z wprowadzenie tego śmiałego projektu nie trzeba było długo czekać. Przede wszystkim zrobiło się ciszej i jak przyznają koreańczycy, wreszcie jest czym oddychać. Z kolei kwartalnik “Miasta#4” podaje, że pojawienie się rzeki obniżyło wysoką temperaturę w metropolii o 5 stopni Celsjusza i zwiększyło średnią prędkość wiatru o połowę. Ku uciesze ornitologów, entomologów i rybofilii, wielokrotnie wzrosła liczba zamieszkujących okolicę ptaków, owadów i ryb. Ważnym elementem zmiany okazały się też korzyści ekonomiczne – w okolicy zielonego korytarza pojawiło się więcej przedsiębiorstw, nastąpił rozwój strefy biznesowej i turystycznej. Ale co najważniejsze: Dezerterzy z przedmieść wrócili z powrotem do miasta a fani playstation zaczęli wreszcie umawiać się na randki z dziewczynami. Czy nie może być lepiej?

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>