Wioska w mieście. Miejskie farmy.

02
cze

Z racji tego, że utopijne wizje wertykalnych farm ( także moja wizja dyplomowa ) ostatnio zaczynają się ucieleśniać, postanowiłem przyjrzeć się bliżej tematowi upraw roślin w mieście.

Pierwsi w europie zakasali rękawy potomkowie wikingów. W skandynawskim mieście Linköping rozpoczęła się budowa 54 metrowego wieżowca służącego do pionowej uprawy roślin. Pionierskie zapędy sąsiadów zza Morza Północnego nie spodobały się  Anglosasom, którzy  w ramach International Manchester Festival w centrum Manchasteru przekształcili nieużytkowane piętra biurowca w pola uprawne. Film poświęcony inicjatywie Manchaster Alpha Farm zamieszczam poniżej.

Z powodu zjawiska suburbanizacji ( czyli kolokwialnie rzecz ujmując – zjawsika podpierdalnia obszarów wiejskich przez miasto ) – zielone, pionowe konstrukcje mogą zrobić zawrotną karierę na budowlanej scenie.

Entuzjaści zwracają uwagę na zalety takich rozwiązań: niewielka odległość dzieląca producentów i konsumentów sprawia, że znikają problemy związane z transportem żywności. Zmniejsza się w ten sposób zapotrzebowanie na paliwo, zaś mieszkańcy miasta zyskują możliwość kupna rzeczywiście świeżych warzyw i owoców. Kontrolowane warunki przyczyniają się do zmniejszenia zużycia wody – nawet trzykrotnie w porównaniu do upraw prowadzonych tradycyjnymi metodami. Odpowiednie nasłonecznienie pozwala z kolei na wydłużenie sezonu wegetacyjnego. Miejska farma może stać się w dodatku terenem rekreacyjnym wprowadzając bioróżnorodność ( która jest ważna dla życia pszczółek i innych owadów )  na tereny zurbanizowane.

Co raz popularniejsze stają się małe uprawy zakładane na dachach, tarasach, niezabudowanych parcelach, które wprowadzają element miłego zaskoczenia w przestrzeniach miejskich. To chyba dowód na to, że nie trzeba budować wielkich wertykalnych konstrukcji lub posiadać extra ciągnik aby zostać miejskim farmerem.

Źródło:materiały prasowe SWECO, Cohabitat

 

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>