Zielona wysepka – Gdańsk, warsztaty.

22
wrz

A oto długo wyczekiwana relacja z warsztatów.  Sprawozdanie przygotowała Bogna, współorganizatorkę warsztatów,  który odbyły się w Gdańsku w dzielnicy Wrzeszcz:

Projekt zielona wysepka jest akcją zorganizowaną dla mieszkańców Wysepki w Gdańsku Wrzeszczu. Wysepka to zapomniane i nielubiane miejsce, nielubiane najbardziej przez ich mieszkańców. Warunki do mieszkania są trudne. Są osaczeni hałasem, z dwóch stron ulica i do tego jeszcze tramwaj tuż pod oknami. Stwierdziliśmy, że samo zazielenianie to za mało, żeby ludzie mogli się z tym miejscem polubić. W związku z tym powstały warsztaty. Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, która ma swoją siedzibę na wspomnianej wysepce udostępniła nam swój lokal. Dzięki temu mieszkańcy mogli dosłownie w kapciach przyjść na warsztaty. Przed pierwszym spotkaniem chodziliśmy z zaproszeniami po okolicznych kamienicach, żeby zaznajomić się z każdym i osobiście opowiedzieć im o spotkaniu.

Warsztaty majowy dotyczyły ogrodnictwa miejskiego. Zostały zaprezentowane różne sposoby na stworzenie własnego ogródka za oknem. Wspólnie z mieszkańcami robiliśmy skrzynki na okna, sami mogli dobierać sadzonki. Do wyboru było dużo jadalnego zielska: sałata, bazylia, szczypior, pomidorki itp. Był też kurs „jak zrobić własne rozsady”. Wszystko powstało z materiałów śmieciowych (skrzynki po owocach, pojemniki po jajkach, rolki po srajtaśmie itd.). Ku naszej uciesze było sporo ludzi. Przychodzili w trakcie warsztatów, bo widzieli że jest zamieszanie w Radzie Dzielnicy. Dodatkowo powstał ogród wertykalny z palet, wystawiony na zewnątrz. Do września wyglądał zjawiskowo. Został trochę zapomniany i wysechł. Na wiosnę dosadzimy kolejne zielsko, licząc że lokalsi zmobilizują się do podlewania.

Tematem przewodnim czerwcowych warsztatów były meble miejskie. Krótka prezentacja rozwiązań mebli recyclingowych w mieście, a później głosowanie co przyda się na wysepce. To głosowanie później zostało zweryfikowane przez dzieci, które bardzo chciały stół do ping ponga. W przeciągu dwóch dni udało nam się stworzyć leżak, stół do szachów, bujak i bardzo wygodny fotel z opon. Na chodniku dzieciaki namalowały grę w klasy. Pogoda dopisała, więc meble też poszły w ręce dziecięcych malarzy. Kolejne zaskoczenie dla nas meble przetrwały długi czas. Korzystali z nich mieszkańcy. Nikt ich nie zdemolował.  Jedyne co ucierpiało to fotel, który po 2 miesiącach zmienił właściciela na anonima.

Na ostaniach warsztatach robiliśmy wiatraczki, wykorzystujące energię wiatrową. Grześ pokazywał jak można sobie taki wiatrak skompletować z odpadów (stara drukarka, dynamo itp.) Śmigła były wycinane z rury pcv i malowane. Dużo hałasu, ciężkiego sprzętu i precyzji. Efekt tej pracy będziemy podziwiać od 5 października. Wiatraki będą zamontowane na pergolach umieszczonych na Wysepce. Mają oświetlać pnący się bluszcz i winobluszcz.

4 i 5 października wspólnie z mieszkańcami będziemy zazieleniać wysepkę. Pergole już stoją, wykonane przez pana Leszka. Wierzymy na słowo, że będą trwałe. W trakcie tych dwóch dni, będziemy sprzątać (psie kupy), grabić, kopać dołki i sadzić rośliny. Projekt zieleni, dobór roślinek był w rękach Izy. Mimo okrojonego budżetu wierzymy, że będzie pięknie. Lidka z Rady Dzielnicy zorganizowała na czwartek panie z okolicy, które pomogą nam w pracy. Jedna z pań nawet specjalnie na tą okazję wyhodowała dodatkowe bluszcze do nasadzenia przy pergoli. Chęci są i zapał, więc uda się Zazielenić Wysepkę. Jeżeli ktoś przy okazji tych działań choć trochę ją polubił to cel został osiągnięty.

Projekt został zainicjowany przez Fundację Centrum we współpracy z Izą Pydo, Grzesiem Łużeckim i ze mną Bogną Olejarz. Pozdrawiam ze słonecznego Gdańska.

Autor: Graf Maszynista
  1. Whats up very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I am glad to find so many helpful information here in the submit, we’d like develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>