Zielona wysepka – Gdańsk, warsztaty.

22
wrz

A oto długo wyczekiwana relacja z warsztatów.  Sprawozdanie przygotowała Bogna, współorganizatorkę warsztatów,  który odbyły się w Gdańsku w dzielnicy Wrzeszcz:

Projekt zielona wysepka jest akcją zorganizowaną dla mieszkańców Wysepki w Gdańsku Wrzeszczu. Wysepka to zapomniane i nielubiane miejsce, nielubiane najbardziej przez ich mieszkańców. Warunki do mieszkania są trudne. Są osaczeni hałasem, z dwóch stron ulica i do tego jeszcze tramwaj tuż pod oknami. Stwierdziliśmy, że samo zazielenianie to za mało, żeby ludzie mogli się z tym miejscem polubić. W związku z tym powstały warsztaty. Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny, która ma swoją siedzibę na wspomnianej wysepce udostępniła nam swój lokal. Dzięki temu mieszkańcy mogli dosłownie w kapciach przyjść na warsztaty. Przed pierwszym spotkaniem chodziliśmy z zaproszeniami po okolicznych kamienicach, żeby zaznajomić się z każdym i osobiście opowiedzieć im o spotkaniu.

Warsztaty majowy dotyczyły ogrodnictwa miejskiego. Zostały zaprezentowane różne sposoby na stworzenie własnego ogródka za oknem. Wspólnie z mieszkańcami robiliśmy skrzynki na okna, sami mogli dobierać sadzonki. Do wyboru było dużo jadalnego zielska: sałata, bazylia, szczypior, pomidorki itp. Był też kurs „jak zrobić własne rozsady”. Wszystko powstało z materiałów śmieciowych (skrzynki po owocach, pojemniki po jajkach, rolki po srajtaśmie itd.). Ku naszej uciesze było sporo ludzi. Przychodzili w trakcie warsztatów, bo widzieli że jest zamieszanie w Radzie Dzielnicy. Dodatkowo powstał ogród wertykalny z palet, wystawiony na zewnątrz. Do września wyglądał zjawiskowo. Został trochę zapomniany i wysechł. Na wiosnę dosadzimy kolejne zielsko, licząc że lokalsi zmobilizują się do podlewania.

Tematem przewodnim czerwcowych warsztatów były meble miejskie. Krótka prezentacja rozwiązań mebli recyclingowych w mieście, a później głosowanie co przyda się na wysepce. To głosowanie później zostało zweryfikowane przez dzieci, które bardzo chciały stół do ping ponga. W przeciągu dwóch dni udało nam się stworzyć leżak, stół do szachów, bujak i bardzo wygodny fotel z opon. Na chodniku dzieciaki namalowały grę w klasy. Pogoda dopisała, więc meble też poszły w ręce dziecięcych malarzy. Kolejne zaskoczenie dla nas meble przetrwały długi czas. Korzystali z nich mieszkańcy. Nikt ich nie zdemolował.  Jedyne co ucierpiało to fotel, który po 2 miesiącach zmienił właściciela na anonima.

Na ostaniach warsztatach robiliśmy wiatraczki, wykorzystujące energię wiatrową. Grześ pokazywał jak można sobie taki wiatrak skompletować z odpadów (stara drukarka, dynamo itp.) Śmigła były wycinane z rury pcv i malowane. Dużo hałasu, ciężkiego sprzętu i precyzji. Efekt tej pracy będziemy podziwiać od 5 października. Wiatraki będą zamontowane na pergolach umieszczonych na Wysepce. Mają oświetlać pnący się bluszcz i winobluszcz.

4 i 5 października wspólnie z mieszkańcami będziemy zazieleniać wysepkę. Pergole już stoją, wykonane przez pana Leszka. Wierzymy na słowo, że będą trwałe. W trakcie tych dwóch dni, będziemy sprzątać (psie kupy), grabić, kopać dołki i sadzić rośliny. Projekt zieleni, dobór roślinek był w rękach Izy. Mimo okrojonego budżetu wierzymy, że będzie pięknie. Lidka z Rady Dzielnicy zorganizowała na czwartek panie z okolicy, które pomogą nam w pracy. Jedna z pań nawet specjalnie na tą okazję wyhodowała dodatkowe bluszcze do nasadzenia przy pergoli. Chęci są i zapał, więc uda się Zazielenić Wysepkę. Jeżeli ktoś przy okazji tych działań choć trochę ją polubił to cel został osiągnięty.

Projekt został zainicjowany przez Fundację Centrum we współpracy z Izą Pydo, Grzesiem Łużeckim i ze mną Bogną Olejarz. Pozdrawiam ze słonecznego Gdańska.

Autor: Graf Maszynista

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>